En yakın perdeci

Örme dantel perdeler ve örme perde modelleri

Galeri
Örme dantel perdeler ve örme perde modelleri

Örme perdeler veya örme dantel perdeler, son yıllarda piyasaya sürülen perde modellerinin fazlalığı ve neredeyse her bütçeye uygun hazır perdelerin piyasada var olması sebebiyle nadiren tercih edilen perdeler olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle seksenli yıllarda dantel furyası ile birlikte masa örtüleri, yatak süsleri ve daha bir çok çeşit dantel eşya ev hanımlarının el emeği olarak ortaya çıktı. Tüm bu örme ürünlerle birlikte tabiki örme dantel perdelerde evlerde örülerek kullanılıyordu, fakat örme perdeler günümüzde şehir yaşamının getirdiği bazı zorluklar, ve örmeye zaman bulunamaması gibi sebeplerde örme perdeler önemini kaybetmeye başladı.

Günümüzde örme perde için piyasada çok çeşitli malzemelerden üretilen ve rengarenk ipler mevcut. Özellikle sakallı ipler örme perdelerde son yıllarda sıkça kullanılan ip çeşitlerinden bir tanesidir.

Ayrıca sakallı iplerin haricinde simli, payetli ipler ile dileyenler evde kendi perdelerini örerek hazırlayabilirler. Örme perdelerin temizliği basit sayılabilir. Özellikle perdeyi ören kişi, perdede kullandığı ipin kalitesini ve malzemesini bildiği için örme perdenin temizliğinide buna göre yapacaktır.

Örme perdeler günümüzde en yaygın olarak mutfaklarda ve banyolarda kendine yer bulabilimektedir. Örme mutfak perdeleri daha çok kısa boylarda ve uçları saçaklı ya da aksesuarlı olarak tercih ediliyor.

Sizler için derlediğimiz evde örme perde galerisi fotoğraflarını aşağıda bulabilirsiniz.


Evde örme perde şemaları bu işe gönül verenlerin rehberi niteliğinde.