En yakın perdeci

Evde stor perde yapımı

El emeği
Evde stor perde yapımı

Stor perde, son yıllarda ülkemizde oldukça popüler olan bir perde modeli haline geldi. Bir çok farklı model ve tarzda üretilen stor perdelerin fiyat aralığıda kullanılan malzemeye ve markasına göre oldukça farklılık göstermektedir.

Peki kullanıcılar evde  stor perde yapabilirler mi? Bu sorunun cevabı çok profesyonel bir stor perde olmamakla birlikte evet yapabilirler. Hanımlar ellerinde kalan güzel bir kumaşı değerlendirmek veya sadece kendilerine özel bir perde modeline sahip olmak için evde stor perde yapabilirler.

Evde stor perde yapımına geçmeden önce gerekli malzemeleri sıralayalım.

1. Perde için kullanılacak kumaş

2. Stor perde mekanızması yerine kullanılacak PVC jaluzi

3. Tutkal

4. 5-10 tane mandal

5. Makas

6. Metre

İşte evde stor perde yapmanın adım adım detayları.

1) İşe stor perdenin mekanizması olarak kullanacağımız PVC jaluzi şeritlerini birbirine bağlayan ipi keserek başlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek şey, kesilecek olan ipin jaluziyi yukarı aşağıya toplayan ip değil, jaluzi şertilerini birbirine bağlayan ip olmasıdır.


2) Jaluzi şeritlerini birbirine bağlayan ipi kesip jaluziden tamamen ayırdıktan sonra, yeterli sayıda jaluzi şeridini sayarak en alta ayırıyoruz.


3) Yeterli sayıda jaluzi şerdini ayırdıktan sonra geri kalan fazlalık jaluzileri tam olarak ipin geçtiği deliklerden bükerek kırıyoruz ve stor perdemizden çıkartmış oluyoruz.


Fazlalıklar kırıldıktan sonra ortaya şöyle bir görüntü çıkmış oluyor.


4) Fazlalık jaluzi şertileri kırıldıktan sonra stor perde için kullanacağımız kumaşımızı düzgün bir yere seriyoruz ve üzerine jaluzi sistemimizi düzgünce koyuyoruz.


5) Jaluzi şertilerimizi kumaşımızın üzerine eşit ve düzgün mesafelerle yerleştiriyoruz. Mesafenin eşit olduğundan emin olmak için şeritlerin her iki yanını şeritlerin aralarındaki  mesafeyi mezura yardımıyla ölçüyoruz.


6) Ölçme ve konumlandırma işlemi bittikten sonra perdenin her iki tarafında jaluzi şertilerimizi 2, 3 parmak örtecek kadar kumaş kaldığından emin olmalıyız.


7) Kumaş ölçümü yapıldıktan sonra kumaşımızı en alttan kesiyoruz.


8) Kumaş kesim işleminden sonra sıra jaluzinin en üst kısmında her iki tarafta bulunan kapakları çıkarmaya geliyor.


9) Jaluzinin üst kısmında bulunan kapakları çıkardıktan sonra profilin iç tarafı ve  içine kıvrılarak yapıştırılacak olan kumaş tutkalla yapıştırılır.


10) Sıra geldi az önce yukarda bahsettiğimiz jaluzi şeritlerini 2, 3 parmak örtecek dediğimiz kumaş bölümünün ve şeritlerin tutakkalanarak birbirine yapıştırılmasına.


11) Jaluzi şeritleri ve kumaş birbirine yapıştırıldıktan sonra sıkıca bastırılır ve mandal yardımıyla sabitlenir.


12) Son olarak jaluzinin ve perdenin alt bölümüne tutkal sürülür. Ardından birbirine sıkıca yapıştırılır. Bu işlemin ardından bir kaç saat tutkalın kuruması beklenir.


Ve işte sonuç, evde kendimizin yapabileceği güzel bir stor perde.


Uygulamanın videosunu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.