En yakın perdeci

Dekorasyona uygun perde seçimi

Pratik bilgiler
Dekorasyona uygun perde seçimi

Dekorasyona uygun perde seçimi nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli sorularının cevabını aşağıdaki makalede bulabilirsiniz.

Dekorasyona uygun perde seçimi yapılırken en çok dikkat edilecek hususlardan bir tanesi perdelerin mobilyalar ile uyumlu olmasıdır.

Klasik mobilyalar kullanılan bir oda için perde seçimi yapılırken, yine mobilyaya uygun klasik tarzda perdeler tercih edilmelidir. Bu perdeler yine klasik tarza uygun olarak sağdan, soldan braçol (perde bağı) ile toplanabilir. Yine aynı perdenin arkasına tül veya stor perde ile güneşin odaya direkt düşmesini engelleyebilir ve daha zengin bir görüntü elde edilebilir.

Burada dikkat edilecek şey desenli bir fon için arkaya düz bir tül veya düz bir stor perde. Düz bir fon için arkaya seçilecek tül veya stor perdenin deseneli tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Daha düz tarzda mobilyaların kullanıldığı o da için perde seçimi yapılırken, daha çok japon perdeler tercih edilebilir. Bu perdeleri tercih ederken dikkat edilecek husus bir husus japon perdelerin enidir. Alınacak perdelerin eninin 45 ile 60 santimetre arasında olması uygun olacaktır.

Oturma odası, genç odası gibi alanlarda daha hareketli ve gündelik perdeler tercih edilebilir. Ayrıca özellikle teması olan odalarda örneğin otomobil teması seçilmiş bir genç veya çocuk odası için perdelerimizi de bu temaya uygun dijital otomobil baskılı perdeler tercih edilebilir. Bu perdeleri katlamalı veya sağdan, soldan toplamalı olarak kullanılabilir.

Perde seçimi yapılırken dikkat edilecek diğer bir önemli husus perdenin kumaşıdır. Yeni çıkan, özellikle ütü gerektirmeyen kumaş seçimi perde temiziğini kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf sağlayacaktır.